EBEC

Ο μεγαλύτερος διαγωνισμός μηχανικής που διοργανώνεται στην Ευρώπη από φοιτητές, για φοιτητές. Ομάδες 4 ατόμων που αποτελούνται από φοιτητές τεχνολογικών επιστημών, καλούνται να λύσουν ένα πρόβλημα μηχανικής φύσεως, στις 3 φάσεις του διαγωνισμού. Οι ομάδες μπορούν να διαγωνιστούν σε μία από τις εξής κατηγορίες: Innovative Design  ή Case Study

Ο EBEC ξεκινά κάθε χρόνο από τους τοπικούς γύρους που διεξάγονται σε πανεπιστήμια της Ευρώπης. Συνεχίζει με τους εθνικούς, όπου οι νικητές των τοπικών διαγωνισμών κάθε χώρας διαγωνίζονται μεταξύ τους, και κλείνει με τον διεθνή διαγωνισμό, όπου λαμβάνουν μέρος οι νικητήριες ομάδες των εθνικών διαγωνισμών, σε ένα event που διεξάγεται στις αρχές Αυγούστου.

Για περισσότερες πληροφορίες:  http://ebec.ntua.gr

Courses

Μία από τις βασικές υπηρεσίες του οργανισμού μας είναι η συμπληρωματική εκπαίδευση (Complementary Education), την οποία προσφέρουμε κυρίως μέσω της διοργάνωσης ακαδημαϊκών σεμιναρίων. Πρόκειται για ένα event διάρκειας 10 ημερών, κατά τη διάρκεια του οποίου φιλοξενούνται στο Ε.Μ.Π. 22 φοιτητές – μηχανικοί από όλη την Ευρώπη, ενώ παράλληλα συμμετέχουν και 8 – 10 φοιτητές του ΕΜΠ.

Οι συμμετέχοντες παρακολουθούν διαλέξεις πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά μηχανικούς, συμμετέχουν σε workshops και company visits και στο τέλος καλούνται να εξεταστούν είτε υπό τη μορφή διαγωνίσματος, είτε υπό τη μορφή case study και παρουσίασης. Η δράση στηρίζεται από την ακαδημαϊκή κοινότητα του Ε.Μ.Π., η οποία σε συνεργασία με το BEST Athens, δομεί το περιεχόμενο του ακαδημαϊκού σεμιναρίου.

Μεγάλη σημασία δίνεται ακόμη στην πολιτισμική αλληλεπίδραση. Στο διάστημα αυτό διοργανώνονται κοινωνικές δραστηριότητες για τη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των συμμετεχόντων αλλά και των διοργανωτών. Ταυτόχρονα,οι Ευρωπαίοι φοιτητές έρχονται σε επαφή με τον Ελληνικό πολιτισμό και την Ελληνική ιστορία, αλλά και μοιράζονται στοιχεία της δικής τους κουλτούρας.

Για να δείτε τη λίστα με τα διαθέσιμα courses επισκεφτείτε τη σελίδα: https://www.best.eu.org/courses/list.jsp

BEST Days

Οι ημερίδες BEST Days είναι events αφιερωμένα στη γνωριμία των φοιτητών του ΕΜΠ με τον οργανισμό BEST και τις δράσεις του. Σε αυτές τις ημερίδες προωθούνται στους φοιτητές τα ακαδημαϊκά σεμινάρια, τα οποία διοργανώνονται κάθε εποχή (BEST Day Autumn / Winter / Spring / Summer edition). Οι διοργανωτές συμβουλεύουν τους συμμετέχοντες στο πώς να γράφουν τη δική τους αίτηση εισαγωγής στα ακαδημαϊκά σεμινάρια που διοργανώνει το BEST ανά την Ευρώπη.

Company Visits & Workshops

Το BEST Athens προσφέρει ακόμα την ευκαιρία στους φοιτητές του ΕΜΠ να επισκεφθούν τις εγκαταστάσεις κάποιων εκ των συνεργατών μας και να ανακαλύψουν πιθανές ευκαιρίες για πρακτικη άσκηση, καθώς και να δουν πως θα μοιάζει το μελλοντικό εργασιακό τους περιβάλλον.

Ακόμα με τη βοήθεια ειδικών στους τομείς της τεχνολογίας και της μηχανικής διοργανωνουμε workshops πάνω σε επίκαιρα θέματα που θα τους βοηθήσουν στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία!